E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren işletmelerin hedef kitlesine ulaşmak, hedef kitlesini genişletmek, marka bilinirliğini arttırmak, ürün satışı yapmak, rakipleri ile rekabete girebilmek için belirli pazarlama çalışmaları yaptığı bilinmektedir. Genellikle işletmeler pazarlama çalışmaları yaparken yıllardır trend olan sosyal medya pazarlaması, influencer marketing, arama motoru pazarlaması gibi pazarlama yöntemlerinin yanı sıra son dönemlerde popüler hale gelen pazarlama trendlerini de kullanmaktadır.

E-ticaret te son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen dört farklı pazarlama metodu bulunmaktadır. Bunlar;

- Mobil Pazarlama

- Omnichannel Pazarlama

- Kişiselleştirme

- İçerik Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlamasıdır

Gelin şimdi hep beraber e-ticarette pazarlama trendleri arasında yer alan dört farklı pazarlama türüne yakından bir göz atalım.ile internetten ürün satmak isteyen işletmeler e-ticaret sitelerini kurarken e-ticaret paketi seçmektedir. Bazı işletmeler ihtiyaçlarına yönelik e-ticaret paketlerini seçebilirken bazı işletmeler ise bu seçimi yaparken zorlanmaktadır. Çünkü işletmelerin e-ticaret paketi seçerken dikkat etmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. Gelin şimdi hep beraber bunlara bir göz atalım.

E-ticaret paketi seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada yer alan unsur e-ticaret alt yapısı ve çalışılacak yazılım firmasıdır. E-ticaret paketi seçmeden önce işletmeler firmaları yakından tanımalı ve referanslarını kontrol ederek bir seçim yapmalıdır.

E-ticaret paketleri içerisinde bulunan database, web alanı, hosting, e-mail adresleri, ala adı, ürün sayısı gibi temel özellikler göz önünde bulundurulmalıdır.

Güvenilir bir e-ticaret sitesi yaratmak için SSL Sertifikası, Güven damgası, 2 faktörlü kimlik doğrulaması ve 3d Secure ile ödeme yapma yöntemlerinin e-ticaret paketleri içerisinde yer alması gerekir.

Çalışacağınız e-ticaret alt yapısı sağlayıcı firmanın işletmenize özel indirimli kargo anlaşmaları sunması önemlidir.

Sanal pos, Pazaryeri, Kargo, Muhasebe, Santral ve XML tedarikçi entegrasyonu gibi e-ticaret firmaları için önemli olan entegrasyon türlerinin e-ticaret paketleri içerisinde bulunması gerekir.

E-ticaret sitelerinin profesyonel bir şekilde tasarlanması gerektiği için e-ticaret paketleri içerisinde yer alan tasarım özelliklerine de önem verilmesi gerekir. İşletmelerin genel olarak premium konsept temalar, responsive tasarım özellikleri, sayfa hızlandırma, ürün sayfası, ödeme sayfası vb sayfa tasarım özelliklerini göz önünde bulundurması gerekir.

E-ticaret paketiniz içerisinde yer alan SEO özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve SEO çalışmalarınızı kolaylaştıracak e-ticaret paketlerini seçmeye özen göstermelisiniz.

Dijital pazarlama çalışmaları yapmanızı sağlayacak toplu e-mail ve sms gönderme, süreli popup gösterimi, otomatik kampanya yönetimi gibi önemli modüllerin e-ticaret paketleri içerisinde yer alması gerekir.

Dijital pazarlama çalışmalarınızı kuvvetlendirecek facebook ve Google ads dönüşüm izleme modülleri e-ticaret paketiniz içinde yer almalıdır.

E-ticaret Paketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında yer alan en önemli unsurlar bunlardır. Sizler de bunları göz önünde bulundurarak e-ticaret paketinizi seçebilir ve e-ticaret sektöründe doğru adımlar atabilirsiniz.

Mobil Öncelikli Optimizasyon

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerin %75’lik bölümü mobil platformlar üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarında son dönemlerde oldukça popüler olan pazarlama trendlerinden birisi mobil öncelikli optimizasyondur. Çünkü e-ticaret firmaları mobil cihaz kullanan müşterilerine ulaşmayı ve satışlarını arttırmayı hedeflemektedir.

Mobil optimizasyon çalışmaları yapmak isteyen e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

E-ticaret sitesi tasarımı yaparken işletmelerin responsive tasarımlar kullanması gerekmektedir. Genellikle responsive tema ve tasarımlar e-ticaret paketleri içerisinde yer almaktadır.

E-ticaret firmaları tasarımlarını yaparken mobil platformlarda kullanıcıların deneyimini arttırmaya çalışmalıdır.

Bir e-ticaret sitesinin mobil cihazlarda iyi kullanılabilmesi için tek parmak ile hızlıca gezilebilmesi gerekir. Bu nedenle işletmeler e-ticaret sitelerini buna göre tasarlamalıdır.

Mobil optimizasyon çalışmaları yaparken site performansı ve sayfa hızı gibi önemli unsurların da göz önünde bulundurulması gerekir.

İşletmeler e-ticaret sitelerini tasarlarken gereksiz kodlardan arınmış bir site tasarımı yapmalıdır.

E-ticaret sitesi tasarımında mobil optimizasyon çalışmaları yaparken işletmeler bunları göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Fakat pazarlama çalışmalarında da e-ticaret firmalarının mobile uyum sağlaması gerekir.

E-ticaret firmaları ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapmak için e-mail marketing kullanacaksa e-mail başlıklarını hazırlarken başlıkların mobil cihazlarda okunabilmesine dikkat etmesi gerekir. E-mail marketing çalışmalarında kullanılacak metinlerin telefonlardan okunması oldukça önemlidir.

İşletmeler mobil satışlarını arttırmak için pazarlama çalışmaları yapacaksa SMS Pazarlama çalışmalarını kullanmaya özen göstermelidir. SMS pazarlamasında hedef linkleri belirlerken link kısaltma araçları kullanılmalıdır. Böylece pazarlama çalışmalarını ölçümlemeniz daha da kolaylaşacaktır.

Mobil uygulama reklamları, video reklamlar gibi reklam seçenekleri ile işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmayı hedeflemelidir.

Pazarlamada kullanılacak görsel, video ve metinler tüm cihazlarda okunabilir düzeyde olmalıdır.

E-ticaret siteleri bunlara dikkat ederek hem sitelerini hem de pazarlama çalışmalarını mobil cihazlara uyumlu hale getirebilecektir. Böylece işletmeler mobil pazarlama ve mobil tasarımlar sayesinde müşterilerine daha kolay bir şekilde ulaşabilecek ve satışlarını arttıracaktır.

Omnichannel Pazarlama

Omnichannel pazarlama, bir işletmenin hedefine ulaşabilmek için elinde olan tüm kanalları kullanmasına verilen isimdir. Son dönemlerin en popüler pazarlama stratejilerinden birisi olan omnichannel pazarlama ilk başta tüm işletmelere karışık gözükse de aslında oldukça kolay anlaşılabilir bir pazarlama türüdür.

Omnichannel pazarlama ile satışlarını arttırmak isteyen hedef kitleleri ile etkileşime geçebilmek için tüm kanalların kullanıldığı pazarlama türüdür. Yani kısacası fiziksel bir mağaza üzerinden satış yapan ve e-ticaret sitesi de bulunan işletmeler omnichannel pazarlama yaparak online alışveriş sitelerinin pazarlama süreçlerine fiziksel mağazalarını da dahil eder.

Genellikle işletmeler omnichannel pazarlama yaparken;

- E-ticaret sitesi

- Sosyal medya

- Mobil uygulama

- Müşteri hizmetleri

- SMS Pazarlaması

- E-mail marketing

- Teslimat

- Fiziksel mağaza

Gibi ellerinde yer alan bütün imkanlardan yararlanır ve böylece e-ticaret firmaları müşteri memnuniyetini en üst noktaya çıkararak satışlarını arttırır.

İlgili İçerik; Omnichannel Pazarlama Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Kişiselleştirme

E-ticarette son dönemlerde popüler pazarlama yöntemleri arasında yer alan bir diğer pazarlama yöntemi de kişiselleştirmedir.

Kişiselleştirilmiş pazarlama, e-ticaret firmalarının hedef kitlesinde yer alan kişilere özel bir içerik sunma stratejisi geliştirmesine verilen isimdir.

Kişiselleştirilmiş pazarlama yöntemleri ile ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapacak işletmeler;

- Müşteri verilerini toplaması toplamalıdır.

- Müşteri verileri toplandıktan sonra işletmeler bu verileri analiz etmelidir.

- Analizlerin sonucunda ilgili kişi ve kişilere ne tür içerikler sunulacağına karar verilmesi gerekir.

Bu çalışmaları tamamlayan e-ticaret siteleri tüketicilere bireysel olarak sms, e-mail marketing ve içerik pazarlaması gibi yöntemleri kullanarak içeriklerini gönderir. Böylece kişiselleştirilmiş pazarlama ile karşı karşıya kalan tüketiciler ilgili içeriklere daha fazla ilgi gösterir. Bu da e-ticaret firmalarının satışlarını, marka bilinirliklerini ve müşterilerin marka sadakatini arttırmada yardımcı olur.

İçerik Pazarlama ve Sosyal Medya

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren işlemelerin içerik pazarlaması ve sosyal medyayı kullanarak müşterilerine doğal bir şekilde satış yapması mümkündür. Bu stratejiyi kullanarak pazarlama çalışmaları yapmak isteyen işletmelerin ilk olarak içerik türleri hakkında bilgi alması gerekir. Sosyal medyada işletmeler tarafından en çok kullanılan içerik türleri şunlardır;

- Fotoğraf ve video içeren içerikler

- Canlı yayınlar

- Anket, çekiliş ve yarışmalar

- Blog içerikleri

- Video içerikleri

- Sosyal medya içerikleri ( Facebook, Instagram ve Twitter gibi.)

Pazarlama çalışmaları yapacak kişilerin yararlanabileceği içerik türleridir. İşletmeler bu içerikleri türleri hakkında bilgi aldıktan sonra içerik pazarlama stratejilerini sosyal medyada nasıl uygulayacağına karar vermelidir. Bu kararı daha kolay bir şekilde vermek isteyenler aşağıdaki bilgilere dikkat edebilir.

İçerik pazarlaması yapacağınız sosyal medya platformunu belirlemeniz ve burada yer alan rakiplerinizi incelemeniz gerekir.

Rakiplerinizin neyi nasıl yaptığına karar verdikten sonra kendi içerik planlama stratejinizi oluşturmak için marka dilinizi, görselleriniz, hashtaglerinizi belirlemelisiniz.

Marka dili, görseller ve hashtagler belirlenirken ilgili sosyal medya platformunun dinamiklerini göz önünde bulundurmalısınız.

İçeriklerinizi düzenli bir şekilde paylaşmak için sosyal medya platformlarına uygun bir sosyal medya takvimi hazırlamalısınız.

İçeriklerinizde kullanacağınız görsel boyutlarını sosyal medya platformlarının görsel ve video ölçülerine göre hazırlamaya özen göstermelisiniz.

İçeriklerinizde kullanacağınız metinlerde call to action metinlerine yer vermelisiniz.

Hashtag kullanımı sayesinde spesifik konuları takip eden kişilere ulaşmayı hedeflemelisiniz.

Sosyal medyada içerik pazarlaması yapmak için yalnızca post paylaşımları değil hikâye, video vb. içerik türlerini de kullanmaya önem vermelisiniz.

Bunları göz önünde bulundurarak içerik pazarlama çalışmalarınızı sosyal medya üzerinden yapabilir ve e-ticaret firmanızın marka bilinirliğini arttırabilirsiniz.